Życie innych część 2 – Celebryci

Podziel się z innymi

Dzisiaj życie innych w bardziej emocjonującym wydaniu – celebryci. Z jakich powodów tak bardzo interesuje nas, a nawet ekscytuje, ich życie? Czy można w tym dostrzec jakąś wartość?

Kim są celebryci?

Celebryci to osoby, które są znane z tego, że są znane. Tym samym, nie ma za bardzo znaczenia co zrobili i co robią. Ważne jest to, że z jakichś powodów zainteresowały się nimi media. A z jakich powodów obserwuje je gro społeczeństwa?

Pierwszy, dobrze nam znany powód to zawiść. Widzimy ludzi, którzy z jakichś powodów są oceniani jako niezwyczajni. Wielu z nas chce czuć się kimś wyjątkowym. Jednak z różnych powodów tak siebie nie spostrzegamy. Tu wchodzą w grę już Wam znane porównania „w górę” i „w dół”.

Porównywanie się

Dla niektórych stają się obiektem aspiracji. Dla innych pożywką dla krytyki i wyśmiewania. Ich życie może nam się jawić jako znacznie ciekawsze od naszego. Widzimy jak spędzają czas, jak konsumują różne produkty i usługi. Tym samym modelują podobne zachowania u innych. Z czasem te zachowania mogą stać się trendami i pociągnąć za sobą kolejne osoby. Mamy wtedy do czynienia z jedną z reguł wpływu społecznego tj. społecznym dowodem słuszności.

Jak zostać celebrytą?

Celebrytów kreują media, zatem najpierw trzeba być przez nie zauważonym. Potem wystarczy podtrzymywać to zainteresowanie. Celebryci robią różne rzeczy, aby nadal być tak nazywani. Posuwają się nawet do prowokacji i aranżowania sytuacji. Mają one rozbudzać silne emocje u odbiorców przekazu medialnego. Nie muszą być to emocje pozytywne. Ważne, aby wydarzenia wydawały się atrakcyjne, budziły ciekawość i wybijały się ponad nudną codzienność.

Funkcja celebrytów

Celebryci dostarczają również wielu tematów do rozmów. Są często ich pretekstem jak i głównymi bohaterami, nawet w interakcjach z nieznajomymi. Celebryci pełnią zatem, często nieświadomie, funkcję integrującą w grupach i społecznościach.

Jak widzimy, zjawisko jest jak zwykle wieloaspektowe. Na kreowaniu i opisywaniu życia celebrytów korzysta nie tylko branża mediów, reklamy, producenci dóbr i usług. Zyskują na tym również zwykli ludzie, dla których ich przeciętność jest zbyt uwierająca a codzienność zbyt szara. Dla nich jest to szansa na urozmaicenie życia, nadanie mu kolorów poprzez częstsze przeżywanie silniejszych emocji dzielonych z innymi. Nie ma zatem żadnego sensu negatywne ocenianie tego zjawiska jak i samych celebrytów. Funkcjonują oni od wieków jako pewien fenomen w przestrzeni publicznej. Jakby się on nie jawił, przynosi pewne korzyści wielu osobom i gdyby poszukać, można by znaleźć w nim niejedną wartość.

Okruchy praktyki - 'Wewnętrzny celebryta'
Przypomnij sobie, który celebryta najbardziej Cię ostanio zainteresował. Może nawet budził silne emocje? Jeśli było ich kilku, to wybierz budzącego najsilniejsze emocje. Znak emocji na razie nie ma znaczenia. Teraz na górze kartki zapisz jego imię i nazwisko, ewentualnie pseudonim. Pod spodem opisz go, jak najdokładniej potrafisz. Wymień jak najwięcej cech, które Twoim zdaniem posiada. Zapisz również, co w jego zachowaniu wzbudzio w Tobie emocje. Jakie to były emocje? Jak sądzisz, czemu akurat je czujesz? Spójrz teraz na wypisane cechy. Czy któreś z nich możesz Ty sam/a posiadać? W jaki sposób zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś miał/a te, które oceniasz najbardziej negatywnie? Spróbuj to sobie jak najdokładniej wyobrazić. Teraz możesz się zdecydować poeksperymentować, w różnych sytuacjach, z tymi zachowaniami i cechami celebryty.

Polecam wysłuchanie wykładu prof. Wiesława Godzica “Celebryci i my” część 1 i 2.

Podziel się z innymi