Podziel się z innymi
Dzisiaj życie innych w bardziej emocjonującym wydaniu – celebryci. Z jakich powodów tak bardzo interesuje nas, a nawet ekscytuje, ich życie? Czy można w tym dostrzec jakąś wartość?
Kim są celebryci?
Celebryci to osoby, które są znane z tego, że są znane. Tym samym, nie ma za bardzo znaczenia co zrobili i co robią. Ważne jest to, że z jakichś powodów zainteresowały się nimi media. A z jakich powodów obserwuje je gro społeczeństwa?
Pierwszy, dobrze nam znany powód to zawiść. Widzimy ludzi, którzy z jakichś powodów są oceniani jako niezwyczajni. Wielu z nas chce czuć się kimś wyjątkowym. Jednak z różnych powodów tak siebie nie spostrzegamy. Tu wchodzą w grę już Wam znane porównania „w górę” i „w dół”.
Porównywanie się
Dla niektórych stają się obiektem aspiracji. Dla innych pożywką dla krytyki i wyśmiewania. Ich życie może nam się jawić jako znacznie ciekawsze od naszego. Widzimy jak spędzają czas, jak konsumują różne produkty i usługi. Tym samym modelują podobne zachowania u innych. Z czasem te zachowania mogą stać się trendami i pociągnąć za sobą kolejne osoby. Mamy wtedy do czynienia z jedną z reguł wpływu społecznego tj. społecznym dowodem słuszności.
Jak zostać celebrytą?
Celebrytów kreują media, zatem najpierw trzeba być przez nie zauważonym. Potem wystarczy podtrzymywać to zainteresowanie. Celebryci robią różne rzeczy, aby nadal być tak nazywani. Posuwają się nawet do prowokacji i aranżowania sytuacji. Mają one rozbudzać silne emocje u odbiorców przekazu medialnego. Nie muszą być to emocje pozytywne. Ważne, aby wydarzenia wydawały się atrakcyjne, budziły ciekawość i wybijały się ponad nudną codzienność.
Funkcja celebrytów
Celebryci dostarczają również wielu tematów do rozmów. Są często ich pretekstem jak i głównymi bohaterami, nawet w interakcjach z nieznajomymi. Celebryci pełnią zatem, często nieświadomie, funkcję integrującą w grupach i społecznościach.
Jak widzimy, zjawisko jest jak zwykle wieloaspektowe. Na kreowaniu i opisywaniu życia celebrytów korzysta nie tylko branża mediów, reklamy, producenci dóbr i usług. Zyskują na tym również zwykli ludzie, dla których ich przeciętność jest zbyt uwierająca a codzienność zbyt szara. Dla nich jest to szansa na urozmaicenie życia, nadanie mu kolorów poprzez częstsze przeżywanie silniejszych emocji dzielonych z innymi. Nie ma zatem żadnego sensu negatywne ocenianie tego zjawiska jak i samych celebrytów. Funkcjonują oni od wieków jako pewien fenomen w przestrzeni publicznej. Jakby się on nie jawił, przynosi pewne korzyści wielu osobom i gdyby poszukać, można by znaleźć w nim niejedną wartość.
Polecam wysłuchanie wykładu prof. Wiesława Godzica “Celebryci i my” część 1 i 2.
psycholog i psychoterapeuta